Prima pagină / Oameni / Vorbire directă

Vorbire directă

(Video) Care este cea mai mare frică a dumneavoastră și cum o depășiți?
04.12.2014
Vom vorbi despre fricile oamenilor, dar mai mult despre cum le depășesc.
    
(Video) Ce ați făcut nebunesc, trăsnit vreodată și nu v-a părut rău?
28.11.2014, 12:29
Vom afla părerea mai multor oameni despre ce-au făcut nebunesc, trăsnit vreodată şi nu le-a părut rău.
(Foto) Mesaj pentru Știripozitive.eu de Ziua Recunoștinței
27.11.2014
De Ziua Recunoștinței am primit un mesaj pozitiv de la un vizitator al portalului nostru. „Vă apreciez foarte mult pe voi, cei implicați în proiectul Știripozitive.eu”, a scris Viorel într-un mesaj de mulțumire și recunoștință.
    
(Video) Alegerile importante în viață
24.11.2014, 08:58
Vorbim despre alegeri, dar nu despre cele legislative, ci despre alegerile importante pe care oamenii le-au făcut în viaţa lor.
Personalitate de marcă: Victor Ambroci (foto)
05.09.2014
Directorul Liceului Teoretic „Spiru Haret” din Chişinău, Victor Ambroci, este cu adevărat o personalitate de marcă.
    
Citatul zilei: „Chişinăul şi restul Moldovei sunt două lumi”, afirmă sociologul Gloria Jigău
19.08.2014, 13:43
Sociologul Gloria Jigău face o constatare: „Chişinăul şi restul Moldovei sunt două lumi diferite, paralele”. Nu c-ar fi multă conotaţie pozitivă în asta, dar dacă ne punem întrebări, căutăm răspunsuri şi acţionăm, asta înseamnă că deja sunt şanse mai mari să schimbăm ceea ce nu ne place.
Scrisorile lui Stanca. „Dragă Eugen Doga. Sunteți uriaș” | CLICK!
07.08.2014
Poetul şi publicistul român George Stanca i-a adresat, acum câteva ore, o scrisoare compozitorului moldovean Eugen Doga în care a exclamat: „Sunteți uriaș. Și valsul domniei voastre comparabil cu Valsul lui Șostakovici”.
CLICK!     
(Video) Aleksander Kwasniewski, Preşedintele Poloniei în anii 1995-2005: „Îmi voi încuraja prietenii să creeze un portal de știri pozitive în Polonia”
18.04.2014, 17:38
Aleksander Kwasniewski, Preşedinte al Poloniei în anii 1995-2005, care s-a aflat, la Chişinău, la 14 şi 15 aprilie 2014, la invitaţia Fundației Est-Europene, a mărturisit interviul său pentru Stiripozitive.eu că în copilărie a dorit să devină un bun arhitect. „Îmi voi încuraja prietenii să creeze un portal de știri pozitive în Polonia”, a spus Aleksander Kwasniewski.
(Video) Rexhep Meidani, Preşedintele Albaniei în anii 1997-2002: „În Moldova am văzut oameni bucurându-se”
18.04.2014
Rexhep Meidani, Preşedinte al Albaniei în anii 1997-2002, a afirmat în interviul său pentru Stiripozitive.eu că ceea ce vede aici în Moldova „este frumos”. „Mi-am promis la începutul mandatului că voi rămâne aceeași persoană, că nu voi fi influențat de putere și la sfârșitul mandatului de 5 ani, prietenii mi-au spus că am reușit să rămân aceeași persoană”, a mai mărturisit Rexhep Meidani, care s-a aflat la Chişinău, la invitaţia Fundaţiei Est-Europene.
    
(Video) Boris Tadić, Președintele Serbiei în 2004-2012: „Felicit Moldova pentru ceea ce face”
17.04.2014, 17:39
Boris Tadić, Președintele Serbiei între anii 2004 şi 2012, a felicitat în interviul său pentru Stiripozitive.eu Republica Moldova pentru ceea ce a reuşit pe calea integrării europene. „Sunt surprins în mod pozitiv de ştirile pozitive din Moldova și voi duce acest mesaj în țara mea”, a mai spus Boris Tadić, care s-a aflat la Chişinău, la invitaţia Fundaţiei Est-Europene. 
(Video) Îndemnul primarul din Cociulia, Vladimir Putregai, pentru „emisiuni mai bune, mai plăcute”
08.04.2014
Primarul satului Cociulia, raionul Cantemir, Vladimir Putregai, are un îndemn personal şi direct pentru mass-media: „Să faceţi emisiuni mai bune, emisiuni de acestea plăcute!”
    
Alina Radu: „Chişinău, capitala conexiunii bune la internet”
07.04.2014, 11:59
Directoarea de la Ziarul de Gardă, Alina Radu, are o exclamaţie pozitivă pentru Chişinău, pe care îl declară „capitala conexiunii bune la internet”.
1 milion de tineri cuprinşi de o strategie
01.04.2014
„Această strategie vizează aproximativ un milion de tineri din Moldova”, afirmă Viceministrul Tineretului și Sportului, Sergiu Stanciu, iar acest document strategic a fost elaborat, inclusiv cu participarea tinerilor, în efortul de a atrage „cuvântul tinerilor ca un element foarte important” în luarea deciziilor.
    
Crinu Topalo, student moldovean la Strasbourg: „Ambiție, curaj și putere de a reuși”
19.03.2014, 10:09
Posibilitatea ce a beneficia de studii în străinătate devine tot mai captivantă pentru tinerii din Republica Moldova. Fond de burse pentru studenți, workshop-uri și seminarii, consiliere educațională gratuită dar, și, informații prețioase de la reprezentanții universităților din Marea Britanie, Grecia, Ungaria, Danemarca, Belgia, precum și din România și Republica Moldova, vă așteaptă la Târgul Internațional de Universități MIEF, ce va avea loc pe 21 și 22 martie la Hotelul „Leogrand”.
(Video) „Iată acesta e Ruseştiul!”: poezia primarului Pavel Codreanu
18.03.2014
Copiii din satele Ruseştii Noi şi Ruseştii Vechi pot învăţa mai uşor geografia, mai ales tema consacrată localităţii de baştină, dintr-o poezie compusă de primarul lor, Pavel Codreanu.
    
Andrei Cocieru, stilistul femeilor frumoase
08.03.2014, 13:03
Aici sunt sfaturile și urările pentru toate femeile din Moldova - în ziua de 8 martie - de la stilistul Andrei Cocieru.
Valentina Popescu, doamna de la „Mesager”
08.03.2014
E doamna pe care cu siguranță o veți recunoaște: Valentina Popescu, cea care prezintă discret ”Mesagerul” în limbajul gesturilor.
    
Ministrul Educaţiei, Maia Sandu, în mesajul Google cu ocazia Zilei Internaţionale a Femeii
07.03.2014, 13:40
Ministrul Educației al Republicii Moldova, Maia Sandu, este prezentă în mesajul internațional Google cu ocazia Zilei Femeii.
Au desenat și au câștigat: 40 de copii din toată țara premiați în cadrul unui concurs despre grija în familie
04.03.2014
Veste bună de la Ministerul Educației, UNICEF și Centrul Media pentru Tineri: concursul național de desene „Familia mea mă crește cu grijă” și-a desemnat câștigătorii.
    
2 ani de Stiripozitive.eu
01.03.2014, 13:13
1 martie 2014: 2 ani de Stiripozitive.eu
1

EEF         

Portalul Stiripozitive.eu a fost creat de „URMA ta” la 1 martie 2012 cu sprijinul Fundaţiei Est-Europene.

Conținutul portalului www.stiripozitive.eu este creat de „URMA ta” cu suportul oferit de Fundaţia Est-Europeană, din resursele acordate de Guvernul Suediei. Opiniile exprimate aparţin autorilor şi nu reflectă neapărat punctul de vedere al Fundației Est-Europene sau al Guvernului Suediei.

• • • 

Preluarea textelor care aparțin www.stiripozitive.eu poate fi făcută doar cu acordul scris și cu indicarea sursei și linkul activ la subiectul preluat din www.stiripozitive.eu.