Prima pagină / Lucruri / Stil de viaţă

Stil de viaţă

Carte poștală de la Parteneriatul Global pentru Educație în Moldova
27.12.2013
Urări de sărbători fericite și un An Nou plin de realizări frumoase din partea Parteneriatul Global penru Educație în Moldova.
    
Carte poștală de la Stiripozitive.eu | URMA ta
24.12.2013, 14:02
„Crăciun fericit și un an plin de realizări!”, vă urează echipa Agenției „URMA ta”, care a creat în 2012 Stiripozitive.eu.
Carte poştală video de la Fundaţia Est-Europeană pentru 2014
23.12.2013
Retransmitem, cu plăcere, cartea poștală video a Fundaţiei Est-Europene, adresată prietenilor și partenerilor, cu urări de bucurii, pace și noi realizări.
    
Cum să trăieşti o viaţă plină fără alcool. Cu mintea trează
09.12.2013, 22:10
Ce-ar fi să facem un exerciţiu simplu pentru a calcula cât alcool consumăm timp de o săptămână? Şi să comparăm asta cu ceea ce ştii deja despre cât de mult este prea mult pentru tine.
Create cu dragoste în Moldova. Iile de la Casa Cristea
13.08.2013
„Poartă ie!”. Semnează, cu drag, Casa Cristea.
    
Update. Portretul Chișinăului în stil graffiti. Episodul 4
22.05.2013, 13:29
Continuăm seria de fotografii care ilustrează portretul Chișinăului în stil Graffiti, cu episodul 4.
Ferestrele din Chişinău
21.05.2013
Prin ele oamenii privesc ce se întâmplă bun şi rău în Chişinău. La ferestre unii aşteaptă, iar alţii se uită prin ele ca să iasă afară îmbrăcaţi potrivit. Poate că, la fel cum ochii vorbesc multe despre un om, şi ferestrele pot comunica lumii lucruri esenţiale despre un oraş.
    
Costumul tradițional purtat cu demnitate pe glob. Episodul 6 cu Biroul pentru Relații cu Diaspora
17.05.2013, 19:06
„Azi am mobilizat și îndemnat diaspora să poarte o ie, oriunde s-ar afla. Astfel, la 17 mai, dress code-ul la serviciu a fost IA!”, a mărturisit Dana Muntean, lider în Echipa Comunicare a Biroului pentru Relații cu Diaspora.
Costumul tradițional purtat cu demnitate pe glob. Episodul 5
17.05.2013
Adriana, Nicolae Botgros şi Sofia Vicoveanca, Alexei Vidraşco, Ina Gorpin, Ludmila Andronic şi Nicola Harrington-Buhay sunt acum protagoniştii unui nou episod al serialului nostru „Costumul tradițional purtat cu demnitate pe glob”.
    
Flori de oraș | Video
01.05.2013, 14:23
Au trecut Floriile, dar au rămas florile în oraș.
Flash mob „Maioul BĂLŢ la Bălţi”
23.03.2013
Grigore şi Cristian au organizat în ziua ploioasă de 22 martie un flash mob la Bălţi prin bălţi. Astfel Stiripozitive.eu au adus celebrul maiou „BĂLŢ” în oraşul care l-a inspirat, după modelul maioului KÖLN.
    
Costumul tradițional purtat cu demnitate pe glob. Episodul 4 cu mărțișor Update
13.03.2013, 10:35
Baku, Iași, Istanbul, Odessa, Viena, Londra, Paris, Varșovia, Madrid, Sarajevo, Vilnius, Padova, Torino sau Tallinn sunt câteva dintre orașele lumii în care compatrioții noștri din străinătate au purtat, cu demnitate, costumul tradițional, alături de mărțișor.
Elemente arhitecturale. Episodul 1. Ornamentele de sub acoperișuri
08.03.2013
Privite din această perspectivă, clădirile din Chișinău sunt demne de un oraș european.
    
23 februarie
23.02.2013, 11:16
Într-o animaţie cu fără prea multe conotaţii legate de ziua de 23 februarie, în faţa ochilor noştri se perindă mai multe lucruri din jurul bărbaţilor.
Gențile și lucrurile din interiorul lor. Episodul II
15.02.2013
Conținutul genților ne dezvăluie despre proprietarii lor mai multe decât aceștia au curajul să ne spună.
    
10 idei romantice cu bani puțini!
13.02.2013, 12:49
Vreți să uimiți de Sfântul Valentin sau Dragobete? Vreți să faceți surprize romantice cu investiții puține? Aveți aici 10 idei de activități romantice pe care le puteți face în doi pentru a marca această zi!
Update | Portretul Chișinăului în stil graffiti. Episodul 3
06.02.2013
Vă invităm la o excursie virtuală printr-un muzeu de artă contemporană sub cerul liber – orașul Chișinău. Aici, la fiecare colț de stradă puteți descoperi o declarație de dragoste, un manifest, un citat sau o muză care a inspirat artiștii graffitti.
    
Fabricat bine în Moldova 2013
31.01.2013, 16:02
300 de companii din Moldova pe 1800 de metri pătraţi: este prezenţa produselor moldoveneşti la expoziţia „Fabricat în Moldova”, inaugurată la Chişinău.
Gențile și lucrurile din interiorul lor. Episodul 1
27.01.2013
În mână, pe umăr sau subsioară, gențile duc cu ele lucrurile care ne însoțesc. Astăzi Cristian Osipov a rugat câțiva colegi și prieteni – tineri și ei – să le fotografieze lucrurile pe care le poartă fiecare, de obicei, în geantă.
    
„Cușma lui Guguță” într-o patiserie din București: „Anul Spiridon Vangheli”
23.01.2013, 20:49
Sanda Cojocaru, tânăra din Moldova care a creat „Bookletta”, a descoperit într-o patiserie din București „Cușma lui Guguță”.
1

EEF         

Portalul Stiripozitive.eu a fost creat de „URMA ta” la 1 martie 2012 cu sprijinul Fundaţiei Est-Europene.

Conținutul portalului www.stiripozitive.eu este creat de „URMA ta” cu suportul oferit de Fundaţia Est-Europeană și finanțat de Suedia. Opiniile exprimate aparţin autorilor şi nu reflectă neapărat punctul de vedere al Fundației Est-Europene sau al Suediei.

• • • 

Preluarea textelor care aparțin www.stiripozitive.eu poate fi făcută doar cu acordul scris și cu indicarea sursei și linkul activ la subiectul preluat din www.stiripozitive.eu.