Prima pagină / Locuri / Timp liber

Timp liber

Plimbările Stiripozitive.eu: o vizită la Salonul de Ciocolată de la Paris
11.11.2014
Salonul de Ciocolată de la Paris este o expoziție cu vânzare, ne povestește Lilia Foalea, o moldoveancă stabilită în Franța. A 20-a ediție a Salonului de Ciocolată se desfășoară în unul din numeroasele pavilioane ale Parcului de Expoziții de la Porte de Versailles de la Paris, ceva asemănător cu MoldExpo.
    
Plimbările Stiripozitive.eu: aleea de pe bulevardul Mircea cel Bătrân de la Chișinău
02.10.2014, 11:03
Mi-am propus să vă povestesc despre aleea care îmi delectează sufletul și îmi face serile pline de sens. Amplasată în sectorul Ciocana al capitalei, aleea își are originea încă din anii 80 ai secolului trecut și reușește să adune în brațele ei persoane de toate vârstele.
(Video, foto) O viață nouă și lungă pentru Scuarul Cehov din Chișinău
23.09.2014
Un grup de inițiativă din Chișinău a lansat recent un proiect de reamenajare a scuarului Cehov din Chișinău pentru a-l transforma „într-un spațiu în care oamenii să petreacă frumos timpul, să organizeze evenimente, să socializeze și să citească”, spune Victor Chironda, unul dintre autorii inițiativei.
    
„Parcul Tineretului” din Ruseștii Noi, Ialoveni
15.09.2014, 11:08
Satului meu - Ruseștii Noi, Ialoveni, nu-i lipsește nimic. Are magazine, casă de cultură, punct medical și chiar un parc – „Parcul Tineretului”.
Plimbările Stiripozitive.eu: strada Vlaicu Pârcălab din Chișinău
09.09.2014
Echipa Stiripozitive.eu vă invită să împărtășiți cu noi plimbările pe care le faceți în Chișinău, în localitatea voastră sau în oricare altă țară unde mergeți în vacanță sau la muncă.
    
Plimbările Stiripozitive.eu: strada Sfatul Țării din Chișinău
06.09.2014, 14:35
Echipa Stiripozitive.eu vă invită să împărtășiți cu noi plimbările pe care le faceți în Chișinău, în localitatea voastră sau în oricare altă țară unde mergeți în vacanță sau la muncă.
Plimbările Stiripozitive.eu: strada Nicolae Iorga din Chișinău
20.08.2014
Echipa Stiripozitive.eu vă invită să împărtășiți cu noi plimbările pe care le faceți în Chișinău, în localitatea voastră sau în oricare altă țară unde mergeți în vacanță sau la muncă.
    
Mozaicurile care ne fac viața mai colorată. Episodul 10
26.07.2014, 14:58
Aceste mozaicuri care ne-au ieşit în cale ne-au făcut drumul de la Chișinău la Criuleni mai colorat.
Cum poți să-ți petreci timpul în zbor liber între cer și pământ
23.07.2014
Unele dintre cele mai memorabile activități de timp liber sunt cele petrecute la limita de jos a cerului. Pentru iubitorii de adrenalină și cei în căutare de senzații tari, aceasta poate fi lista de aventuri perfecte pentru o zi caldă de vară în Moldova.
    
Stiripozitive.eu în Bulgaria
21.07.2014, 08:53
Stiripozitive.eu a ajuns în această vară și în orașul Nessebar, Bulgaria.
De azi TINCO este şi în Moldova
08.07.2014
Un grup de iniţiativă al diasporei moldovenilor din mai multe ţări împreună cu ONG-ul TEKEDU şi Biroului pentru Relaţii cu Diaspora din Republica Moldova şi-au unit eforturile pentru a organiza în următoarele 5 săptămâni la Bardar, Ialoveni, o tabără de informatică pentru copiii Şcolii Internat nr.2 din Chişinău.
Rodica Socolov | Marea Britanie     
Mozaicurile care ne fac viața mai colorată. Episodul 9
17.06.2014, 22:52
Aceste mozaicuri care ne-au ieşit în cale ne-au făcut drumul mai colorat.
Mozaicurile care ne fac viața mai colorată. Episodul 8
15.05.2014
Aceste mozaicuri care ne-au ieşit în cale ne-au făcut drumul de la Chișinău la Anenii Noi mai colorat.
    
Hidrocentrala de pe Răut
29.04.2014, 13:40
Prima hidrocentrală din republică a fost construită pe râul Răut, iar sătenii sunt mândri pentru că au fost primii oameni din țară, care citeau la lumina becului.
(Foto) Chişinăul în floare, în floarea vârstei
09.04.2014
Acesta este Chişinăul primei săptămâni de aprilie. Un Chişinău în floare, în floarea vârstei, în cel de-al 578-lea an al existenţei sale.
    
100 de imagini ale unei zile în Cappadocia, Turcia, cu Stiripozitive.eu
26.03.2014, 17:13
Impresii la înălţime: jurnalul unei călătorii cu balonul cu aer cald în regiunea Cappadocia din Turcia, considerată astăzi una dintre cele mai spectaculoase destinații turistice din lume ,
Rodica SOCOLOV
Surpriza El Prado la Cetatea de la Ankara: 2 tablouri de Cezara Kolesnik
21.03.2014
Rodica Socolov: „Cetatea de la Ankara m-a impresionat prin felul în care poți vedea şi auzi de la înalţimea zidurilor ei capitala Turciei, dar şi pentru că galeria de artă El Prado, amplasată pe teritoriul ei, mi-a oferit o surpriza extraordinară".
Rodica SOCOLOV | Ankara     
(Foto) La Humuleşti, unde ne „saltă şi acum inima de bucurie!”
10.03.2014, 21:29
O scurtă călătorie din aceste zile la Humuleştii lui Ion Creangă ne-a umplut inima de bucurie şi camera - de poze.
Iarna în Moldova în anii 1964 și 1984
07.02.2014
Acum 50 de ani sau acum trei decenii nici în Moldova nu mai mira pe nimeni că iarna ninge și e zăpadă. Așa era iarna în ziarele din 1964 și 1984.
    
(Foto) Clasicii cu căciulile şi fularele iernii din 2014
31.01.2014, 14:58
Şi în această iarnă clasicii de pe Aleea Clasicilor şi din faţa Bibliotecii Naţionale şi-au pus căciulă, palton şi pelerină.
1

EEF         

Portalul Stiripozitive.eu a fost creat de „URMA ta” la 1 martie 2012 cu sprijinul Fundaţiei Est-Europene.

Conținutul portalului www.stiripozitive.eu este creat de „URMA ta” cu suportul oferit de Fundaţia Est-Europeană și finanțat de Suedia. Opiniile exprimate aparţin autorilor şi nu reflectă neapărat punctul de vedere al Fundației Est-Europene sau al Suediei.

• • • 

Preluarea textelor care aparțin www.stiripozitive.eu poate fi făcută doar cu acordul scris și cu indicarea sursei și linkul activ la subiectul preluat din www.stiripozitive.eu.