Prima pagină / Evenimente / Stil de viaţă

Stil de viaţă

Update. Ştiripozitive.eu: cartea noastră poştală cu un brad-puzzle
31.12.2012
Am creat pentru Dumneavoastră o carte poştală 2013 cu un brad dintr-un puzzle cu imagini ale oamenilor pozitivi care ne-au inspirat subiectele în 2012.
    
Daruri înalte pentru copiii de la Orhei
25.12.2012, 16:23
Soţia Preşedintelui Republicii Moldova, Margareta Timofti, s-a aflat în aceste zile într-o vizită de sărbătoare la Casa internat pentru copii cu deficienţe mintale din oraşul Orhei.
Sărbătoare la Ambasada Moldovei de la Bruxelles | Galerie foto
24.12.2012
Ambasada Republicii Moldova în Regatul Belgiei a organizat, la Bruxelles, o sărbătoare a tradiţiilor şi datinilor în ajunul Crăciunului şi Anului Nou.
    
Un An Nou al Şerpelui frumos şi un Crăciun fericit! de la Lică Sainciuc
23.12.2012, 17:24
Iar această carte poştală animată a ajuns la noi de la pictorul Lică Sainciuc.
Cum se curăţă o fântână – making of | Video
22.12.2012
Ştiripozitive.eu în colaborare cu ASAT au produs un making of-ul „Cum se curăţă o fântână”.
    
Doamna Margareta Timofti a adus cadouri bătrânilor de la azilul din Chișinău
19.12.2012, 14:22
Sărbătorile au venit mai devreme pentru bătrânii şi invalizii de la azilul din Chişinău. Toate cele aproape 150 de persoane găzduite în azil au primit miercuri cadouri şi felicitări de la Prima Doamnă, Margareta Timofti, soţia Ambasadorului Azerbaidjanului în Republica Moldova, Natavan Makili-Aliyeva și Shafag Guliyeva, soția președintelui Congresului azerilor din Republica Moldova.
Prima ninsoare animată în Moldova anului 2012
08.12.2012
Știripozitive.eu salută, cu această animație, prima ninsoare din prima săptămână a iernii din 2012.
    
Festivalul cartofului 2012 la Corjeuţi, Briceni: duminică, 11 noiembrie 2012
05.11.2012, 10:05
După ie, vin, Duminica Mare, desene animate, mere şi bostan, iată că a venit şi rândul cartofului să aibă propriul festival. La 11 noiembrie 2012, la Corjeuţi, Briceni, se va desfăşura prima ediţie a Festivalului Cartofului.
Înfrățirea omului cu natura la „MoldAgroteh”
31.10.2012
De-a lungul anilor oamenii erau frați cu natura. Ei se adresau Codrului, iar Eminescu chiar îi zicea Măria Ta. Și astăzi lumea mai păstrează această legătură...
    
Sporturi extreme. Episodul 2. Cursa de motocislism de la Hânceşti
24.10.2012, 12:29
Adrenalină, viteză, motoare şi noroi. Acestea sunt ingredientele oricărei curse de motocross, mai ales în Moldova.
Hramul Chișinăului. De la Piața Marii Adunări Naționale până la Piața Centrală
17.10.2012
Cei care nu au fost în PMAN au fost observați și la Piața Centrală
    
Ziua Naţională a Vinului 2012
08.10.2012, 18:30
De Ziua Naţională a Vinului din acest an, oamenii au venit la Centrul expoziţional Moldexpo aşa cum sunt ei de obicei: preocupaţi, îngrijoraţi, serioşi sau exprimând alte sentimente pe care le puteţi descifra din această galerie foto.
Festivalul Mărului în Moldova: Soroca 2012
03.10.2012
Și în acest an merele din Moldova au rămas la fel de gustoase și sănătoase la fel ca anul trecut, când s-a desfășurat, la Soroca, prima ediție a Festivalului Mărului. În acest an, odată cu desfășurarea, la 30 septembrie 2012, a ediției a doua a Festivalului Mărului, celebrarea acestui fruct emblematic pentru Moldova și onorarea oamenilor care îl produc, începe să devină o tradiție.
    
Dacă am promova Ştiripozitive.eu pe ziduri şi pe pereţi
10.09.2012, 20:37
Am putea promova Ştirile pozitive.eu cu inscripţii graffiti, însă ţinem la pereţii şi zidurile Chişinăului astfel încât am lăsat intenţiile noastre doar în aceste imagini.
Cursă cu adrenalină şi viteză la Chişinău
05.09.2012
„Sunt foarte mulţumită”, a exclamat Angela Andronic. „Sunt fericit”, a afirmat Nicolae Chiriac. Sunt mărturiile entuziasmate ale piloţilor la linia de sosire a Campionatului „V1 Challenge Moldova”.
    
Evenimente independente de sărbători
04.09.2012, 15:40
Acum, la o săptămână de la Ziua Independenței Republicii Moldova, putem face o dezvăluire: viața a continuat și în această zi de 27 august 2012.
Sporturile extreme de stradă devin extrem de populare la Chişinău
19.08.2012
Sporturile extreme de stradă au devenit tot mai populare printre tinerii din Republica Moldova. Acestea sunt promovate de concursuri, cel mai recent dintre ele fiind „Canz and wheelz”, care s-a derulat la 16 august 2012 la intrarea în parcul din Valea Morilor.
    
Ie Festival, Moldova, 2012
17.08.2012, 11:19
Prima ediţie a Festivalului Iei s-a desfăşurat la Chişinău, la 11 august 2012, cu participarea Primei doamne a Republicii Moldova, Margareta Timofti, şi a oferit o defilare de modă inedită în care modelele au purtat bluze tradiţionale româneşti şi au păşit pe un podium de iarbă.
La doar o lună de la naştere moldoveanca Maya Namestnic apare în serialul englez „EastEnders”
10.08.2012
„Premiera a fost superbă!”, spune impresionată Natalia, mămica fetiţei care apare în serialul englez de top „EastEnders”. „Eram cu privirile fixate pe ecran şi nici nu ne venea a crede cât de micuţă era Maya când am început filmările acum două luni”.
    
Întrebarea zilei: „Veniţi sau plecaţi?”
10.07.2012, 11:03
„Veniţi sau plecaţi?”, este întrebarea pe care „Ştirile pozitive” au adresat-o oamenilor pe care i-au întâlnit în aceste zile în care unii pleacă, iar alţii vin.
1

EEF         

Portalul Stiripozitive.eu a fost creat de „URMA ta” la 1 martie 2012 cu sprijinul Fundaţiei Est-Europene.

Conținutul portalului www.stiripozitive.eu este creat de „URMA ta” cu suportul oferit de Fundaţia Est-Europeană, din resursele acordate de Guvernul Suediei. Opiniile exprimate aparţin autorilor şi nu reflectă neapărat punctul de vedere al Fundației Est-Europene sau al Guvernului Suediei.

• • • 

Preluarea textelor care aparțin www.stiripozitive.eu poate fi făcută doar cu acordul scris și cu indicarea sursei și linkul activ la subiectul preluat din www.stiripozitive.eu.