Prima pagină / Evenimente / Sport  /  Aur, argint şi mult bronz pentru Moldova la Campionatul Balcanic de Atletism 2014

Aur, argint şi mult bronz pentru Moldova la Campionatul Balcanic de Atletism 2014 imprimare

01.08.2014

O medalie de aur, una de argint şi cinci de bronz au câştigat atleţii din Republica Moldova la Campionatul Balcanic de Atletism pentru seniori, care a reunit cele 15 ţări-membre ale Asociaţiei Balcanice a Federaţiilor de Atletism.

Votează: 5.0/5 (1 Vot )

Atleţii Serghei Marghiev şi Marina Nikişenko au obţinut medalia de aur şi medalia de argint la Campionatul Balcanic de Atletism în aer liber rezervat seniorilor, care s-a desfăşurat la 26-27 iulie 2014, la Piteşti, România.

Astfel, Serghei Marghiev a repetat performanța de la ultimul campionat balcanic, desfășurat în Bulgaria, la Stara Zagora. „Mă bucur mult că am câștigat medalia de aur pentru că aceasta îmi dă un moral foarte bun înainte de Compionatul European de Atletism din Elveţia”, afirmă Serghei Marghiev.

Pentru Serghei Marghiev (aur) şi Vladimir Letnicov (bronz), aceste competiţii reprezintă o treaptă de verificare în pregătirea către Campionatul Europei, care se va desfăşura la mijlocul lunii august în Elveţia, la Zurich, anunţă Federaţia de Atletism din Republica Moldova.

Bucuria victoriei pentru Republica Moldova la Campionatul Balcanic de Atletism.

Iată atleţii din Republica Moldova care au obţinut rezultate remarcabile la Campionatul Balcanic la Atletism Piteşti-2014:

Nicolai Gorbuşco, 3000 metri obstacole, 8.59,77, locul 3

Natalia Cipilencu, lungime, 6,04 metri, locul 4.

În clasamentul general pe naţiuni al Campionatului Balcanice de atletism de la Piteşti, comunicat de organizatori, România a ocupat primul loc, cu 323,5 puncte, urmată de Turcia - 218 puncte, Bulgaria - 159,5 puncte, Grecia - 159 puncte, Croaţia - 137 puncte, Serbia - 102 puncte, Republica Moldova - 100 puncte, Bosnia-Herţegovina - 59,5 puncte, Slovenia - 42,5 puncte, Muntenegru - 22 puncte, Albania - 16 puncte, Cipru - 10 puncte, Georgia - 7 puncte, Macedonia - 5 puncte.